PO CO TEN ŚLUB?

Na początek trochę statystyki…

Czy wiecie, że na przełomie lat 80. i 90. w Polsce zawieranych było rocznie ok. 250 tys. związków małżeńskich, a w 1980 roku liczba ta wynosiła ponad 307 tyś.?  W 2002 roku liczba zawieranych małżeństw spadła do 192 tys., by wzrosnąć do 258 000 w 2008 roku. W 2016 roku w Polsce zawarto ok. 193 tys. małżeństw, podobnie w 2017 roku.

A ile rozstań? Zgodnie z danymi GUS w 1950 roku rozwiodło się ok. 11 tys., w 2000 roku blisko 43 tys. a w 2016 63,5 tys. Par. Z badań przeprowadzonych przez prof. Dominikę Maison wynika, że w dużych miastach przypada dziś 439 rozwodów na 1000 zawartych małżeństw. Z sondaży Instytutu Gallupa wynika jednak, że 74 % kobiet i 60 % mężczyzn żałuje po latach, że nie walczyli o utrzymanie swojego małżeństwa.

To daje do myślenia. Ponadto, z opracowania GUS z 2016 roku wynika, że małżeństwo oraz rodzina są nadal silnie osadzone w systemie wartości współczesnych Polaków…

Jakie są najważniejsze powody zawarcia małżeństwa oraz organizacji ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego?

MIŁOŚĆ

Przypieczętowanie miłości to pierwsze, co przychodzi do głowy większości osobom planującym ślub. Dodając do tego małżeństwo i założenie rodziny jako wartość samą w sobie oraz siłę dwojga ludzi, mamy prawdziwy i piękny powód zawarcia związku małżeńskiego.

KWESTIE FORMALNE I FINANSE

Sformalizowanie związku niesie za sobą wiele korzyści, daje poczucie bezpieczeństwa, możliwość uzyskania informacji, a nawet decydowania o sprawach drugiej strony w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Wspólnota majątkowa, ubezpieczenie, dziedziczenie czy uzyskanie większej zdolności kredytowej to, wg socjologów również bardzo dobry powód zawarcia małżeństwa.

Przed zawarciem związku małżeńskiego warto sprawdzić jednak wszystkie kwestie formalne. Wspólnota majątkowa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a biznes prowadzony w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej przez jednego z przyszłych małżonków, może okazać się dużym zagrożeniem dla Waszego majątku. Nie chcę tu nikogo straszyć, natomiast na pewno warto wcześniej sprawdzić wszystkie możliwości, np. opcję założenia Spółki z o. o. spółki komandytowej. To jednak temat na kolejny artykuł.

WIARA

Przysięga w obliczu Boga, to wciąż bardzo ważny aspekt zawarcia małżeństwa dla wielu wierzących osób.

CHĘĆ SPOTKANIA Z RODZINĄ i PRZYJACIÓŁMI

Choć mało par mówi o tym wprost, chęć zorganizowania wyjątkowej uroczystości dla Najbliższych i powiedzenie sobie „tak” z ich udziałem, podczas ceremonii ślubnej zakończonej hucznym weselem, to bardzo ważny argument dla Wielu planujących zawarcie związku małżeńskiego.

MOŻLIWOŚĆ ORGANIZACJI PIĘKNEJ UROCZYSTOŚCI

Stylowe przyjęcie, spełnienie marzeń z dzieciństwa, wybieranie dekoracji, zaproszeń, kwiatów, choć dla niektórych to istne utrapienie, dla wielu czysta przyjemność, szczęście i ogrom satysfakcji z przygotowania tak wyjątkowej uroczystości. Doskonale to rozumiem!

PRESJA SPOŁECZNA

Tak tak, mimo zachodzących zmian, nadal dość często można usłyszeć zdania: „Kiedy ślub?”, „Teraz Wasza kolej”, „A Wy tak na kocią łapę cały czas”, „Stara panna/kawaler” itp. Oczywiście opinie innych na temat Twojej przyszłości, nigdy nie powinny być powodem zawarcia małżeństwa!

INNE

Istnieje jeszcze wiele powodów zawarcia związku małżeńskiego, jak niespodziewane zajście w ciążę, chęć „pokazania się”, czy „odegrania” na kimś. Powody mogą być naprawdę różnorodne. Nie oceniając żadnych z nich warto zastanowić się nad własnymi…

Zadaj sobie pytanie „dlaczego?”

Tu daję Ci chwilę do zastanowienia się nad własnymi, osobistymi i prawdziwymi powodami, dla których chcesz zawrzeć związek małżeński… Warto je poznać jeszcze przed zgiełkiem przedślubnych przygotowań, a na pewno przed Waszą wspólną małżeńską drogą, na której z pewnością napotkacie na wiele przeszkód. Poznanie prawdziwych powodów zawarcia małżeństwa teraz, pozwoli na zatrzymanie się wówczas na chwilę i przypomnienie dlaczego jesteście właśnie tutaj.

Zorganizuj ślub i wesele, biorąc pod uwagę powyższe powody.

Znasz już prawdziwe, osobiste i szczere powody zawarcia związku małżeńskiego?

To świetnie! Pomogą Ci one w przygotowaniu wizji własnego ślubu i wesela.

Jeśli przepełnia Was miłość i nadal czujecie motyle w brzuchu i zawarcie związku małżeńskiego jest dla Was przede wszystkim przypieczętowaniem Waszego pięknego uczucia… Warto w takim przypadku postawić na kameralną, nie generującą aż tak wielu kosztów, w gronie tylko najbliższych uroczystość. Podobnie w sytuacji, gdy przysięga przed Bogiem jest dla Was najważniejszym powodem ślubu. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się małe, zabytkowe kościółki, śluby w plenerze w pięknych ogrodach, nad brzegiem morza czy jeziora. Po ceremonii warto zabrać najbliższych do kameralnej, klimatycznej restauracji, gdzie aromatyczna kuchnia, nastrojowa muzyka i profesjonalna obsługa uzupełnią tę wspaniałą atmosferę.

Jeżeli jednak ważne jest dla Was celebrowanie tego wyjątkowego dnia w gronie rodziny (bliskiej i dalekiej) oraz znajomych i przyjaciół, a ślub traktujecie jako doskonałą okazję do wspólnego spotkania, często „po latach”- warto podejść do organizacji ślubu i wesela kompleksowo i zastanowić się dłużej nad kolejnymi krokami przygotowań, tak by każdy z zaproszonych gości czuł się wyjątkowo i na długo zapamiętał tę chwilę, a dla Was był to najpiękniejszy dzień w życiu.

Zapraszam do odwiedzania mojego bloga i zapisania się do newslettera, opowiem Ci jak tego dokonać!

A już w sobotę  na blogu zobaczysz relację z Międzynarodowych Targów Ślubnych Warsaw Wedding Days, które odbyły się w zeszły weekend, a w niej wiele inspiracji i ciekawych rozwiązań oraz aktualnych trendów, nie możesz tego przegapić!

 

Dla lubiących statystyki podsyłam link do Rocznika Demograficznego 2017.

 

Zostaw komentarz